Stres i pewność siebie są ze sobą ściśle powiązane, gdy chodzi o dobrostan psa. Tak jak ludzie, psy potrzebują równowagi, by prawidłowo funkcjonować.
Choć niewielki stres jest naturalny i korzystny, jego nadmiar może zaszkodzić zdrowiu i zachowaniu psa. Odpowiednie zarządzanie stresem natomiast pozwala rozwinąć pewność siebie. Jak, w takim razie, unikać nadmiaru stresu u psa i pomóc mu zbudować pewność siebie?
Negatywny Wpływ Stresu
Stres szybko przemieszcza się po ciele i mózgu, i o ile krótkotrwały stres (eustres) może czasem się przydać do zwiększenia gotowości do działania i wydajności, to przewlekły stres wprowadza organizm psa w tryb "walcz lub uciekaj". Może to negatywnie wpłynąć na jego zdrowie. Długotrwały stres może prowadzić do lęku, problemów trawiennych i zaburzeń behawioralnych.
Nie wszystkie psy stresują się tymi samymi rzeczami, ale jednym z najczęstszych stresorów jest dotyk bez zgody. Gdyby ktoś dotknął Cię bez zgody i zapowiedzi, zapewne nie byłoby to komfortowe doświadczenie. Pomyśl, jak Twój pies może reagować na dotyk, na który nie miał wpływu.
Związek Stresu z Pewnością Siebie
Stres i pewność siebie są nierozerwalnie związane. Pies, który żyje w stresie, nie będzie pewny siebie. Z kolei pies, który ma kontrolę, zgodę na dotyk i pozytywne doświadczenia, naturalnie będzie bardziej pewny siebie.
Budowanie Pewności Siebie
Budowanie pewności u psów przypomina proces u ludzi. Małe kroki, sukcesy i docenianie wysiłków prowadzą do większej odwagi. Doskonałym sposobem na to jest trening z klikerem, który pozwala psu podejmować własne decyzje i otrzymywać za nie nagrodę.
Organizowanie prostych wyzwań, jak otwieranie pudełka, żeby dostać się do smaczków, pomaga psu nabrać pewności siebie.
Rola Środowiska
Spokojne otoczenie jest kluczowe zarówno dla redukcji stresu, jak i budowania pewności siebie. Dlatego ważne jest, aby w nieznanych miejscach zapewnić psu przestrzeń do obserwacji i relaksu.
Strach, Lęk i Trauma
Strach, lęk i trauma są ze sobą powiązane. Strach to reakcja na bieżące zagrożenie, lęk to przewidywanie stresu, a trauma ma swoje źródło w przeszłych doświadczeniach. Psy, które doświadczyły traumy, mają trudności w regulacji emocji, co utrzymuje stres na wysokim poziomie.
Pomocne w leczeniu jest zapewnienie psu poczucia bezpieczeństwa oraz wzmacnianie jego autonomii w codziennym życiu.
Karolina@rescuedogcoach.pl